Sākums Jaunumi Pasaules hormonu diena – uzmanības centrā hormonālā veselība

Pasaules hormonu diena – uzmanības centrā hormonālā veselība

24. 04. 2025.

24. aprīlis - Pasaules hormonu diena!

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību hormonālās veselības nozīmei, izplatītiem hormonālajiem traucējumiem un profilakses iespējām, 24. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules hormonu diena. Liepājas Reģionālās slimnīcas mediķi aicina iedzīvotājus savlaicīgi pārbaudīt savu hormonālo līdzsvaru un konsultēties ar speciālistiem par jebkurām veselības izmaiņām.

Hormoni regulē gandrīz visus organisma procesus – vielmaiņu, augšanu, garastāvokli, miegu, reproduktīvo veselību u.c.. Ja hormonālā sistēma nav līdzsvarā, tas var izraisīt virkni veselības problēmu – sākot no noguruma un svara svārstībām līdz pat nopietnām hroniskām slimībām.

Liepājas Reģionālā slimnīca šajā dienā īpaši uzsver profilakses un agrīnas diagnostikas nozīmi, aicinot iedzīvotājus pievērst uzmanību savai pašsajūtai un nepieciešamības gadījumā vērsties pie endokrinologa. Tādi simptomi, kā pēkšņas svara izmaiņas, pastāvīgs nogurums, miega traucējumi, ādas vai matu problēmas, kā arī emocionālās svārstības var būt signāls par hormonālo nelīdzsvarotību.

Biežāk sastopamās hormonālās problēmas:

  • Vairogdziedzera darbības traucējumi - gan samazināta, gan pastiprināta vairogdziedzera darbība var būtiski ietekmēt vielmaiņu, enerģijas līmeni, ķermeņa svaru un garastāvokli.
  • Cukura diabēts - šī hroniskā slimība saistīta ar traucētu insulīna darbību un paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Tā var ietekmēt sirdi, nieres, redzi un nervu sistēmu, ja netiek pienācīgi kontrolēta.
  • Policistisko olnīcu sindroms (PCOS) - šī hormonālā saslimšana ietekmē olnīcu darbību, menstruālo ciklu un auglību. Bieži pavada arī palielināts androgēnu līmenis, svara pieaugums un ādas problēmas.
  • Virsnieru un hipofīzes darbības traucējumi - šie svarīgie dziedzeri regulē virkni citu hormonu, kas ietekmē asinsspiedienu, stresu, augšanu un metabolismu. Traucējumi to darbībā var radīt nopietnas sekas visam organismam.
  • Hormonālās pārmaiņas menopauzes un andropauzes periodā - sievietēm un vīriešiem novecojot, dabiski samazinās dzimumhormonu līmenis – estrogēns un testosterons. Tas var izraisīt gan fiziskas, gan emocionālas pārmaiņas, piemēram, karstuma viļņus, miega traucējumus, nogurumu un libido samazināšanos.

Hormonālās veselības uzturēšanā izšķiroša nozīme ir ikdienas ieradumiem un regulārai veselības kontrolei. Viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem soļiem ir regulāras veselības pārbaudes – piemēram, asins analīzes, kas ļauj laikus konstatēt, piemēram, cukura līmeņa vai vairogdziedzera funkcijas izmaiņas. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem ar ģimenes anamnēzē esošām endokrīnām slimībām.

Būtisku loma ir arī uzturam – sabalansēta ēdienkarte, kurā netrūkst olbaltumvielu, šķiedrvielu, veselīgo tauku un nepieciešamo vitamīnu, spēj sniegt organismam visas nepieciešamās vielas hormonu sintēzei un līdzsvaram. Uzturā īpaši nozīmīgs ir jods, selēns un D vitamīns, kuru deficīts Latvijā nav retums.

Ne mazāk svarīgas ir fiziskās aktivitātes – pat mērenas kustības kā pastaigas, vingrošana vai peldēšana uzlabo vielmaiņu un palīdz regulēt insulīna līmeni, tādejādi ietekmējot hormonālo līdzsvaru.

Arī kvalitatīvs miegs spēlē svarīgu lomu – tieši nakts laikā organisms atjaunojas un regulē dažādu hormonu izdali, tostarp kortizola un augšanas hormona sekrēciju.

Mūsdienās arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība arī stresa vadībai. Hronisks stress izraisa kortizola līmeņa paaugstināšanos, kas var negatīvi ietekmēt gan emocionālo, gan fizisko veselību. Tādēļ ir būtiski atrast sev piemērotus stresa mazināšanas paņēmienus.

Tāpat jāizvairās no kaitīgiem ieradumiem – smēķēšanas, pārmērīgas alkohola lietošanas un pārlieku pārstrādātu pārtikas produktu lietošanas, kas var traucēt endokrīnās sistēmas normālu darbību.

Visi šie pasākumi ne vien palīdz uzturēt labu hormonālo veselību, bet arī uzlabo vispārējo pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Ja parādās kādi satraucoši simptomi – pēkšņas svara izmaiņas, matu izkrišana, nogurums, miega traucējumi vai garastāvokļa svārstības –, nevajadzētu atlikt vizīti pie ģimenes ārsta vai endokrinologa. Jo ātrāk tiek noteikts problēmas cēlonis, jo efektīvāka būs ārstēšana.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv