Sākums Jaunumi Nierakmeņus skaldīs daudz ātrāk un saudzīgāk pacientam

Nierakmeņus skaldīs daudz ātrāk un saudzīgāk pacientam

22.01.2024.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā (LRS) iegādāta mūsdienīga lāzeriekārta “Cyber Ho 100”, kas paredzēta nierakmeņu slimības ārstēšanai. Slimnīcas Kurzemes Uroloģijas centra urologs Mihails Meniss veicis pirmās divas mazinvazīvas nierakmeņu skaldīšanas operācijas (lāzera litotripsija) ar jauno lāzeriekārtu. Papildu nierakmeņu skaldīšanas procedūrai, šo aparatūru var izmantot arī pacientu ar palielinātu prostatu ārstēšanai.

Kurzemes Uroloģijas centra vadītāja, uroloģe Dzintra Litavniece stāsta, ka jaunā lāzeriekārta ir modernāka un daudz jaudīgāka. “Operācijas tehniku mēs jau pārvaldām sen, bet esam modernizējuši aparatūru, un līdz ar to varam izmantot arī paplašinātās iespējas, ko ar šo lāzeru var izdarīt. Jaunā lāzeriekārta spēj daudz īsākā laikā saskaldīt nierakmeni, līdz ar to saīsinot operācijas laiku. Tā ir saudzīgāka pacientam un mazāk traumē nieri, kurā tiek skaldīts akmens. Iepriekšējam lāzeram bija daudz mazāka jauda. Līdz ar to operācija tika veikta ilgākā laika posmā, kas nenāk par labu ne pacienta nierei, ne operējošajam ārstam, kurš nogurst fiziski. Attīstoties tehnoloģijām, gribas strādāt gan ar perspektīvu, gan kvalitāti,” norāda Dz. Litavniece.

“Nierēs dažkārt ir ļoti lieli akmeņi, kurus ar to švako lāzerīti ir grūti saskaldīt. Ja akmeni, kurš ir aptuveni 1 cm liels jāskalda stundu, tad var parēķināt, cik ilgi ir nekustīgi jāstāv ar lāzerstīgu, lai saskaldītu 2,5 cm lielu akmeni. Tas nav viegli. Līdz ar jaunās iekārtas iegādi palielinās gan darba efektivitāte, gan tiek atvieglots ārsta darbs,“ Dz. Litavniecei piekrīt ķirurgs, urologs Mārtiņš Silenieks.

Urologs Mihails Meniss norāda, ka nierakmeņu skaldīšanas operācijas slimnīcā tiek veiktas regulāri. “Taču jaunā lāzeriekārta ļauj samazināt operācijas laiku, kas ir labāk gan pacientam, gan mediķim, jo ārsts nenogurst un var izdarīt vairākas šādas operācijas dienā, ja ir tāda nepieciešamība. Lāzeriekārtai ir papildu režīmi, kas operācijas laikā samazina skaldāmā akmeņa migrāciju un labāk to sadrupina, lai pēc tam to varētu viegli izvadīt caur urīnvadu un urīnizvadkanālu,” skaidro M. Meniss un piebilst, ka mūsdienīgā lāzeriekārta nodrošina iespēju veikt arī jauna veida operācijas. “To var izmantot gan litotripsijā (nierakmeņu skaldīšana), gan prostatas enukleācijā. Izmantojot jauno lāzeriekārtu, tuvākajā laikā plānojam veikt arī prostatas enukleācijas, kuras līdz šim neveicām. Tas ir vīriešiem pie labdabīgas prostatas hiperplāzijas, kad ir jāoperē prostatas adenoma. Ar šo jauno iekārtu mēs caur urīnizvadkanālu varam izoperēt jebkura izmēra prostatas adenomas. Nevis, piemēram, caur vaļēju griezumu. Pacientam tas nozīmē, ka mazāk dienu jāpavada slimnīcā, daudz ātrāk izņem urīnpūšļa katetru pēc operācijas, mazāks asins zudums, ātrāka atveseļošanās,” uzsver M. Meniss.

SIA “Arbor Medical Korporācija” pārstāvji Kristaps Rozenvalds un inženieris Jēkabs Vītols: “Liepājas Reģionālā slimnīca ir pirmā medicīnas iestāde ārpus Rīgas, kas veic nierakmeņu skaldīšanas operācijas, izmantojot šo moderno un jaudīgo lāzeriekārtu. Tas, salīdzinot ar iepriekšējām iekārtām, dod jau minētās priekšrocības - tiek nodrošināta ātrāka darbība nierakmeņu skaldīšanai, papildu režīmi nodrošina efektīvāku operācijas norisi un jauna veida, jau minētās, prostatas lāzera enukleācijas operācijas.”

Mūsdienās nierakmeņu slimība ir viena no izplatītākajām veselības problēmām iedzīvotāju vidū. Daži nierakmeņi ir pietiekami mazi, lai izdalītos ar urīna plūsmu, savukārt lieli nierakmeņi var iesprūst urīnceļā, bloķējot urīna izvadīšanu. Tas var izraisīt stipras sāpes vēderā, muguras lejasdaļā, infekcijas un nieru bojājumus. Lielus nierakmeņus var ārstēt, sadalot tos mazākos fragmentos, lai tie varētu viegli izdalīties ar urīnu. To var paveikt ar minimāli invazīvu ķirurģiju ar lāzera palīdzību.

Jaunā lāzeriekārta iegādāta ERAF projekta “Infrastruktūras attīstība SIA "Liepājas reģionālā slimnīca", uzlabojot kardioloģijas, onkoloģijas un bērnu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti Kurzemē. Nr. 9.3.2.0/17/I/009” ietvaros.

Aparatūras kopējās izmaksas – 91.000.00 EUR

No tiem: