Sākums Jaunumi Arī tētis var piedalīties plānota ķeizargrieziena operācijā

Arī tētis var piedalīties plānota ķeizargrieziena operācijā

17.11.2023.

Kad mēs domājam par mazuļa piedzimšanu, mēs parasti šo procesu saistām ar dabīgām dzemdībām. Tomēr ir situācijas, kurās nepieciešama medicīniska iejaukšanās, piemēram, ķeizargrieziens, lai neapdraudētu topošās māmiņas un mazuļa veselību un drošību.

“Nereti arī tētis vēlas piedalīties ķeizargrieziena operācijā, lai atbalstītu jauno māmiņu un būtu klāt mazuļa dzimšanas brīdī,” stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas Dzemdību bloka virsārste, ginekoloģe, dzemdību speciāliste Inga Vēvere un norāda, ka turpmāk tētis vai pavadošā persona varēs piedalīties ķeizargrieziena operācijā, bet tikai tajās reizēs, kad tā tiks veikta kā plānveida procedūra. Dzemdību speciālistei I.Vēverei jautājām, kā notiek plānveida ķeizargrieziens, un kas jāņem vērā tētim, ja viņš vēlas būt klāt šajā operācijā.

Kas ir ķeizargrieziens?

Tā ir ķirurģiska procedūra, kuras laikā dzemdības notiek caur iegriezumu mātes vēderā un dzemdē. Atsāpināšanai visbiežāk izmanto spinālo anestēziju, kas ļauj mediķim kontaktēties ar māti, kā arī narkozes iedarbība uz mazuli ir minimāla. Lēmumu, vai konkrētajai pacientei būs nepieciešams ķeizargrieziens, pieņem ārsti, kas vadīs dzemdības. Ir speciāli noteiktas indikācijas, kuros gadījumos pacientei ir jāpiedāvā plānveida ķeizargrieziens. Piemēram, izvērtējot klīnisko situāciju, dzemdību speciālists secina, ka ķeizargrieziens ir labākā dzemdību izvēles metode, lai neapdraudētu mātes vai mazuļa dzīvību.

Kur notiek ķeizargrieziena operācija un kas to veic?

Ķeizargrieziens ir ķirurģiska procedūra un tā notiek operāciju zālē. Ķeizargrieziena operācija ilgst aptuveni 35 - 55 minūtes. Tajā piedalās plaša mediķu komanda, jo tā ir nopietna vēdera dobuma operācija ar dzemdes atvēršanu, kas ir saistīts ar noteiktiem riskiem. Klāt ir operāciju zāles personāls, kura sastāvā ir operējošais ginekologs, otrs ginekologs vai vecmāte, kas viņam palīdz un asistē. Šo komandu papildina vecmāte, kas saņem bērnu, māsas palīgs, kas palīdz vecmātei, pediatrs, kas sagaida bērniņu uzreiz pēc ķeizargrieziena, anesteziologs, anestēzijas māsa, operāciju māsa un operācijas māsas palīgs.

Kā notiek mātes sagatavošana plānveida ķeizargrieziena operācijai?

Tāpat kā jebkurai plānveida operācijai, arī sagatavošanās ķeizargrieziena operācijai ietver vairākus soļus – mātei jānodod analīzes, jāveic izmeklējumi un jākonsultējas ar anesteziologu. Pirms tam personāls izstāstīs kur un kā notiks operācija, kad viņai jāiestājas slimnīcā, kas jāņem līdzi. Liela daļa analīžu grūtniecības laikā jau būs nodotas, bet ir daļa, ko vēl vajadzēs nodot pirms pašas ķeizargrieziena operācijas. Arī topošais tētis, ja ir izteicis vēlmi piedalīties šajā procedūrā, jau ir iesaistīts sagatavošanās darbos. Sievietes dzīvesbiedrs ir informēts par to, kur viņš ies, ko darīs un kā uzvedīsies operācijas laikā.

Kas notiek ķeizargrieziena operācijas dienā jau esot slimnīcā?

Jaunā māmiņa kopā ar tēti vai pavadošo personu ap plkst. 6.00 - 7.00 ierodas slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kur noformēs dokumentus. Pēc tam abi dosies uz Dzemdību nodaļu, kur vecmāte sakārtos dzemdību vēsturi, to skaitā iedos parakstīt dokumentu, ka viņa piekrīt gan operācijai, gan anestēzijai. Sievietei ievadīs intravenozo katetru, lai viņa varētu saņemt visus nepieciešamos medikamentus, kas paredzēti gan pirms operācijas, gan operācijas laikā, kā arī pārbaudīs sirdstoņus bērnam, vai viss ir kārtībā. Pēc tam topošie vecāki no savas palātas tiks aizvesti uz operāciju nodaļu.

Kad tētis/pavadošā persona drīkst ieiet operāciju zālē?

Topošo tēti vai pavadošo personu ievedīs ģērbtuvē pārģērbties un lūgs uzkavēties koridorā līdz brīdim, kad viņu paaicinās. Pa to laiku mammu sagatavos operācijai. Tētis ieies operāciju zālē, kad būs pabeigti visi sagatavošanās darbi un mediķi būs gatavi sākt operāciju. Taču, ja kādā konkrētā brīdī, kādu medicīnisku indikāciju dēļ būs sarežģījumi, viņam var likt iziet vai arī pat neielūgt operāciju zālē.

Kas sagaida topošo tēvu/pavadošo personu ķeizargrieziena laikā?

Topošais tēvs vai pavadošā persona sēž pie sievietes galvgaļa. Tāpat kā jebkuras dzemdības, arī ķeizargrieziens rada lielu fizisku un garīgu slodzi gan personālam, gan topošajiem vecākiem. Svarīgi, lai vīrietis paliek mierīgs, sarunājas ar sievu un uzmundrina viņu. Viņš var pieskarties sievai, mīļi atbalstot to, un gaida, kad viņam iedos bērniņu, lai to pieturētu un palīdzētu mammai iedot pirmo bučiņu mazulim.

Ko darīt, ja tētim paliek slikti vai uznāk ģībonis?

Ja tētis nejutīsies komfortabli operāciju zālē - viņš izjutīs trauksmi, vājuma sajūtu vai ģībšanu, viņam nekavējoties tas būs jāpaziņo kādam no personāla un māsas palīgs palīdzēs pamest telpu.

Kas notiek tūlīt pēc dzemdībām?

Ja bērna stāvoklis ir labs, tad viņš vienu minūti ir uz mammas vēdera turpat ar nepārgrieztu nabas saiti. Kaut gan mazulis elpo pats, bet šajā minūtē viņš caur nabas saiti no mammas saņem vēl papildu skābekļa piesātinājumu asinīs. Kad minūte pagājusi, tiek pārgriezta nabas saite un tajā brīdī bērns ir “iegājis” savā dzīvē.

Ja mazuļa veselības stāvoklis ir labs, vecmāte viņu pieliks mammai pie vaiga, kur blakus jau ir arī tētis un, vecmātes pieskatīti, viņi visi trīs 5 – 10 minūtes varēs apmīļoties. Pēc tam vecmāte kopā ar mazuli un tēti dosies uz Dzemdību nodaļu, kur palātā vecmāte bērnu svērs, mērīs, apģērbs un iedos tētim auklēt mazuli, kamēr mamma tiks atvesta no operāciju zāles.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv